6 února, 2018

Nenáročné akvarijní rostliny

Taxiphyllum barbieri (jávský mech, loděnka barbierova)

Jávský mech se uvádí jako Vesicularia dubyana (měchýřka jávská) ovšem mezi nimi existuje mnoho rozdílů a nejsou to dvě totožné rostliny. Pod názvem jávský mech se nejčastěji prodává taxiphyllum barbieri. Tuto rostlinu bych začátečníkům doporučil, pokud se jim líbí mechy apod. a chtěli by začít s tím nejlehčím na chov. S tímhle mechem mám takovou zkušenost, že jsem ho měl ve 30 litrové nádržce, ve které jsem neměl světlo a měl ji položenou proti oknu. Jávský mech se v ní totálně přemnožil a zarostl celé akva. To se líbilo malým pavím očkům, které jsem v tom měl. Tento mech velmi doporučuji, stačí mu velmi málo světla (od denního po jednu zářivku) a nemá žádné zvláštní nároky. Nepotřebuje  zasadit, lze ho nechat volně plavat nebo ho přichytit na kameny a jinou dekoraci.

Microsorium pteropus (Hnědovka křídlatá)

Tuto rostlinu mi poprvé dal táta do toho 112 litrové nádrže s 15W světla. Docela se mi zalíbila, tehdy jsem ji přichytil na kámen a nádherně jí začaly růst nové lístky a rostlinky ze starých listů během několika týdnů. Začal se tehdy rozrůstat velmi moc pěkně a to jen při 15W. Myslím, že pro začátečníka je tato rostlina velmi vhodná, tak snese nízkou teplotu a jak už jsem uvedl i málo světla. Jediným mínusem této rostliny je toto: při přidání světla se mi zaala rozrůstat ruducha a to ji zničilo její nádherné listy. Ošem pokud začátečník bude mít tolik světla jako já měl kdysi a pořídí si k tomu jednu z dalších nenáročných rostlin Hygrophilu corymbosu ‚Siamensis‘ (viz dolů) a Ceratophyllum, myslím, že se ruduchy nemusí bát. Tato rostlina se přichycuje na dekorace, ovšem ve štěrku větší zrnitosti přežije i zahrabaná. Na světlo má hned po jávském mechu pro mě ty nejmenší nároky (0.1 – 0.2W/l). Tato rostlina je pěkná a nemnoží se velmi rychle, že by hned zarostla nádrž, proto ji víc doporučuji než jávský mech.

Ceratophyllum demersum (Růžkatec ponořený)

Tato rostlina mi připadá jako 1. úroveň pro začátek budoucího pěstování druhu Cabomba a Limnophila. Je to stonkovka rostoucí velmi rychle a to i při malém světle (0.1W/litr, při dodatku denního světla i méně). Docela bych řekl, že má skoro stejné nároky jak jávský mech, čili skoro žádné. Tuto rostlinu si já většinou přináším většinou z rybníka nebo jezírek, kde se jí přes léto daří jako i rostlině druhu Egeria densa (viz dolů). U této rostliny vška dvávm mínus za to, že se velmi těžko uchytává do dna, nevytváří kořeny a většinou se ji nechává volně plavat.

Egeria densa (Douška hustolistá)

Tuto rostlinu stejně jako růžkatec můžeme najít přes léto v jezírkách, já sám ji mám od chovatele, který ji ve venkovních nádržích pěstuje. Jeto rostlina, která už kořenuje a tak už narozdíl od růžkatce dobře drží ve dně a celkem ji nezáleží na zrnitosti. U mě v akva nikdy nechybí. S touto rostlinou jsem začínal ve 30 litrové nádrži s jávským mechem bez světla, kde se jí velmi dařilo, pak ji však zarostl jávský mech a už z ní zbylo asi šest tenkých rostlinek. Doporučuji si jí pořídit hodně a udělat z nich menší džungli ve stinném roh akva. Někteří akvaristé ji také nechávají volně plavat. Světla potřebuje velmi málo (od denního po 0.2 W litru) a stačí jí nízké teploty od 15°C. Tuto rostlinu také velmi doporučuji.

Hygrophila corymbosa ‚Siamensis‘

Tuto rostlinu bych uvedl jako 2. úroveň stonkovek hned po růžkatci a egerii. Už potřebuje více světla než předchozí rostliny, ale i přesto bych ji uvedl jako rostlinu pro začátečníky. Roste rychle a rozmnožuje se snadno (stačí utrhnutý list zasadit do štěrku a za několik dní zakoření a potom začne růst malá rostlinka nebo malé rostliny rostou z velkých, takže je stačí uříznout od dospělé). Já ji měl již při 0.2W/ litr, jistě však vydží i méně. Tato rostlina roste z akva nad hladinu, kde vytváří emerzní lístky a roste jaksi v polosuchu. Pokud se někdo chce věnovat emerzu, doporučuji ji jko začáteční rostlinu a takto ji nechat vyrůst z akva, ale to již odbočuji. Teplotu bych udržoval na 20°C a víc. Doporučil bych mít pro ni jemnější dno tak 1 – 3 mm, ve kterém se dobře drží. Začátečníkovi později v akva vytvoří hustou džungli pokud ji nechá takto rozrůst.

Lemna minor (Okřehek malý)

Poslední rostlinu, se kterou mám začátečnickou zkušenost je tato malá plovoucí. Dost bych ji nedoporučoval, protože pokud má začátečník málo svělta tak proč ještě stínit víc, že. A tak bych chtěl upozornit, že pokud si ji budete chtít pořídit tak počítejte s tím, že to budete redukovat min. jednou za dva týdny. Pro tuto plovoucí rostlinu je extrémně rychlý růst jako slovo málo. Tato rostlina roste mrknutím oka, mluvím slovy většiny chovatelů zde. Jako růžkatec a doušku ji najdeme v jezírcích a rybnících, kde klidně zaroste celou hladinu (pozor neplést si se sinicí!). Ovšem je to jakýsi začátečnický krok ke zkušenosti s plovoucími rostlinami.

Další nenáročné rostliny:

Dalšími rostlinami, se kterými však nemám moc velké zkušenosti, takže jsem je tu nevypisoval a nelhal, že je dopoučuji, jsou:

1. Bolbitis Heudelotii – Bulvovka vodní

2. Cryptocoryne affinis – Kryptokoryna červená

3. Vallisneria gigantea – Zákruticha obrovská

4. Cryptocoryne aponogetiifolia – Kryptokoryna kalatkolistá

5. Anubias barteri var. nana – Anubias zakrslý

6. jiné druhy rodu Anubias

7. mezistupněm nenáročnosti a střední náročnosti by se mohli označit i různé druhy rodu Echinodorus (př. amazonicus)

Autor: Filip980, portál rybicky.net – UPRAVENO